CSSP pályázat 2022
Felvidéki Hímzőkör működésének támogatása
2022. július 1. - 2023. június 6.
A tervezett szakmai program
A tervezett tevékenység célcsoportja a Motolla Kézműves Baráti Kör tagjai, a Felvidéki Népi hímzőkör tagjai, a Barkó Kézműves Egyesület tagjai a füleki régió érdeklődői valamint a Mocsáry Lajos Alapiskola Kézműves Szakkörének diákjai.
A célunk, hogy a régi, már-már elfelejtett technikákat életben tartsuk, népszerűsítsük.
Továbbá szeretnénk a környékünkön még fellelhető textíliákból gyűjteményt készíteni vidékünk mintakincséből, amit népszerűsíteni tudnánk olyan használati tárgyakon, melyek nem tömegcikkek, hanem egyedi darabok.
Nem utolsó sorban szeretnénk a fiatalok körében népszerűsíteni a hímzést és a hímzéssel díszített ruhák, használati tárgyak mai kornak megfelelő alkalmazását.
Az elkészült alkotások minőségét úgy kívánjuk biztosítani, hogy a termékeket szakmai zsűrivel értékeltetjük.
Tevékenységünk azért is fontos, hogy a régi textíliák ne vesszenek feledésbe.
Megvalósult tevékenység
A Motolla Kézműves Baráti Kör, mely a Pro Futuro Polgári Társulás mellett működik újabb tevékenységi körrel bővítette működését, amikor létrehozta a Felvidéki Népi Hímzőkört.
A hímzőkör a pályázat segítségével feldolgozta a felvidéki barkó hímzések nagy részét. Továbbá a vidékünkre jellemző minták összegyűjtése is megvalósult.
A hímzőkör tagjai áltak készített alkotások több pályázaton is részt vettek. Békéscsabai textilkonferencián első díjat nyertek a beküldött munkák. A Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének jubileumi kiállításán a losonci Nógrádi Galéria és Múzeumban is megtekinthették a résztvevők a hímzőkör tagjainak alkotásait. A Motolla kézműves házban rendezett kiállításon szintén szerepeltek a hímzések. A következő kiállítás Várhosszúréten lesz július 29-én a Gömöri Kézműves vásáron.
A fiatalok körében is népszerűsítettük a hímzést. A Mocsáry Lajos Alapiskola növendékei rendszeren kézműves szakkörön vettek részt, ahol a himzéssel is megismerkedtek.
A hagyományos hímzés mintái a mindennapi használati tárgyakon is megjelentek, amikor párnákat, neszesszereket, mobiltelefon-tartókat, kenyérzsákokat, tárolózsákocskákat készítettek a hímzőkör tagjai.
A hímzőkör munkáját külső szakelőadók is segítették. Pálmai Ilka a Barkó Kézműves Egyesülettől és Beszprémi Katalin, a Hagyományok Háza munkatársa voltak a vendégeink, akik a subrika, borsóka és többféle azsúr helyes öltéstechnikájával ismertettek meg bennünket.